Az Európai Unió elsősorban promoválásra, jó gyakorlatok átvételére nyújt finanszírozást. Ugyanakkor az infrastruktúra fejlesztése nélkül nem lehet versenyképes és fogadóképes turizmust építeni, ehhez viszont elengedhetetlenek az uniós források – hangzott el azon a keddi, sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón, amelyet Grüman Róbert, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke, Winkler Gyula EP-képviselőjelölt, Gyerő József, Kovászna város polgármestere és László Endre, a Székelyföldi turisztikai desztinációs menedzsment klaszter elnöke, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke tartott.
Háromszék annak ellenére, hogy a legkisebb megye, országos viszonylatban középmezőnyben van az idelátogató turisták számát tekintve – ismertette Grüman Róbert, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke
Arról is beszámolt, hogy a statisztikai hivatal adatai szerint 2018-ban 118 724 turista kereste fel Háromszéket, nyilván a valós szám ennél nagyobb, hiszen nem kötelező lejelenteni az idelátogatókat, tehát van egy konstans növekedés ezen a területen. Mint kiemelte, megyei önkormányzatként a térség népszerűsítésében, az infrastruktúra fejlesztésében, programok szervezésében tudják segíteni a turizmus fejlődését.
A múltba tekintve is fontosak voltak az uniós források, de a jövőbe nézve is nélkülözhetetlenek az európai pályázatok, ugyanis nem lehet sikeres üdülővárost kialakítani, ha nem alakítunk ki egy ehhez megfelelő infrastruktúrát – erősítette meg Gyerő József, Kovászna polgármestere is. Kiemelte, hogy szakítani szeretnének azzal a hagyománnyal, hogy elsősorban a nyugdíjasok üdülővárosa legyen Kovászna, a fiatalabb, fizetőképes célközönséget szeretnék megszólítani. Az ezer borvízforrás és mofetta városában évente több mint 500 ezer vendégéjszakát töltenek a turisták illetve a szívkórházba, kezelőközpontokba érkezők, és ezzel Székelyföldön az első helyen vannak.
László Endre székelyföldi kitekintésben mutatta be a 2018-as évekre vonatkozó adatokat, hangsúlyozva, a turistákat nem érdeklik a megyehatárok, tavaly a térségbe – beleértve Segesvárt és környékét is – közel egymillió látogató érkezett. Elmondta, a legnagyobb növekedést Kovászna megye érte el, kihasználtsági és vendégéjszakák tekintetébe is élen jár Háromszék. Kovászna, Hargita és Maros megye évek óta az országos idegenforgalom 8-7 százalékát teszi ki, ami azt is jelzi, hogy viszonylag kevés új turisztikai egység jelent meg a térségben, mutatott rá a beruházások hiányára a turisztikai szakember.